زیورآلات و حلقه های فلزی

حلقه

زیورآلات و حلقه های فلزی

در مقاله قبلی ما زیورآلات غیرفلزی را برشمردیم ؛ در این مقاله مروری خواهیم داشت بر معرفی یکی از مهمترین و متداولترین زیورآلات فلزی یعنی حلقه‌های فلزی؛ البته این مقاله فقط نوع خاصی از حلقه مانند حلقه ازدواج را شامل نمی شود؛ بلکه همه انواع حلقه‌ها مانند حلقه‌های مهمانی و مجلسی را نیز شامل می شود؛ لطفا با ما همراه باشید.

 

زیورآلات و حلقه های فلزی

 

حلقه طلا

طلا یکی از رایج ترین فلزات مورد استفاده در حلقه‌های مختلف است. محبوبیت این فلز برای زیبایی و حلقه های عروسی مردان و زنان غیرقابل انکار است. هرچه عیار طلا بزرگتر باشد، درصد طلای خالص در حلقه بالاتر است و گرانتر خواهد بود. سختی و دوام طلا بسته به عیار متفاوت است، بنابراین مهم است که هنگام انتخاب یک حلقه طلا، این عوامل را در نظر بگیریم.

حلقه‌های طلائی دارای رنگ های متنوعی هستند که شایع ترین آنها زرد، سفید و سرخ است، طلا زرد رنگ محبوب ترین و مهم ترین رنگ است، طلای سفید نیز محبوبیت فراوانی در بین طرفداران خود دارد و کمی گرانتر از سایر رنگ ها است. طلاهای سفید با لایه ای از رودیوم پوشانده می شوند که آنها را در برابر سایش و از دست دادن رنگ محافظت نموده و موجب درخشش بیشتر رنگ سفید حلقه می شود.

 

حلقه پلاتین یا طلای سفید:

پلاتین یک فلز سفید و گران ترین گزینه و همچنین مطمئن ترین و معتبرترین فلز برای یک حلقه است. در دست داشتن طولانی مدت این حلقه موجب از بین رفتن رنگ سفید ان نمی شود بنابراین نیازی نیست که مانند طلای سفید مدام رودیوم کاری شود. پلاتین نیز در حلقه ها تقریبا با خلوص 100 ٪ استفاده می شود. پلاتین یک فلز متراکم است، به طوری که حلقه پلاتین بر روی دست سنگین تر از سایر حلقه هاست. به دلیل هزینه بالایی که دارد، پلاتین اغلب در حلقه‌های عروسی و زنجیری مردان و زنان و کمتر در حلقه‌های فشن (مُد) یا حلقه‌های کوکتل (مجلسی) استفاده می شود.

 

حلقه نقره:

نقره یک فلز نرمتر است و باعث آسیب بیشتر به خراشیدگی و همچنین دیگر آسیب ها میشود. همچنین گرایش بیشتری به اکسیداسیون نسبت به سایر فلزات دارد و سبب میشود نقره در حلقه‌ها گاهی سیاه شود. لازم به ذکر است که اگر اکسیداسیون رخ می دهد، نقره بسیار راحت از جواهرات نقره ای تعمیر می گردد. با این حال، به همین علت، نقره برای حلقه‌های مد و لباس زنانه و حلقه‌های دیگر مناسب است که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. این به معنی محدودیت نقره است و انتخاب رایج و خوبی برای خواستگاری و دوستی و یا عروسی نیست. مقرون به صرفه بودن آن و شفافیت چشمگیر، هنوز هم یک گزینه مناسب برای حلقه‌های مناسب مهمانی و یا حلقه‌های روزمره که همیشه از آن استفاده می کنید مانند حلقه‌های دست راست است.

 

حلقه تنگستن : (کاربازول کرومی)

کاربید تنگستن ترکیبی از تنگستن و کربن است که سخت، سنگین و با دوام است. حلقه کاربید تنگستن به هر درجه از سایش و شکستن مقاوم است. یک مزیت عمده از حلقه‌های کاربید تنگستن این است که دوام آنها در برابر خراش باعث می شود آنها بسیار مقاوم تر از سایر حلقه‌های ساخته شده از فلزات دیگر باشند. حلقه‌های کاربید تنگستن هم همیشه دارای درخشندگی بسیار زیاد می باشند. آنها دارای یک فلز دائمی هستند، به این معنی که نیازی به جلا و نگهداری مانند حلقه های دیگر فلزات نیستند.

اشکال دوام حلقه‌های کاربید تنگستن این است که نمی توان آن را برش و بازتاب داد که باعث می شود که حلقه‌های ساخته شده از فلز تغییر اندازه نداشته باشند. این باعث می شود که باید اندازه دقیق انگشت خود را هنگام خرید یک حلقه‌ کاربید تنگستن بدانید.

 

حلقه تیتانیم

تیتانیوم یکی دیگر از گزینه های دوام برای حلقه‌ها است که مانند کاربید تنگستن به طور گسترده ای در حلقه‌های عروسی مردان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین استفاده از تیتانیم در حلقه‌های زنانه و عروسی نیز افزایش یافته است. تیتانیم قوی ترین فلز طبیعی بر روی زمین است و دوام و قدرت آن مزیتی است تا به عنوان محبوب ترین گزینه برای حلقه‌های مردانه استفاده شود، با وجود قدرت و دوام بالا، تیتانیوم بسیار سبک است.

این نیز انتخاب خوبی است زیرا 100٪ هیپو آلرژیک است برای افرادی که به فلزات دیگر الرژی دارند، می توانند به راحتی از حلقه‌های تیتانیومی استفاده کنند. همچنین مقاومت آن در برابر خراشیدن، خم شدن باعث می شود که افراد زیادی به استفاده از این حلقه‌ها روی اورند. انواع مختلفی از رنگ های تیتانیم را می توان در کنار سایر فلزات دیگر پیدا کرد. مانند تنگستن، قدرت آن دارای ضعف های آن است. تیتانیوم را نمی توان تغییر اندازه داد و یا لحیم کاری کرد، تعداد مد های حلقه ساخته شده از فلز تیتانیم کمتر از سایر فلزات است.

 

حلقه پالادیم:

پالادیوم یکی از گزینه های پر زرق و برق برای حلقه‌ها است، به طور طبیعی سفید، بادوام، سبک وزن و مقاوم در برابر تغییر رنگ است. پالادیوم به عنوان یکی از اعضای گروه فلزی پلاتین یکی از عجیبترین انواع فلزات گرانبها و در عین حال یکی از معتبرترین آنهاست. و از آنجایی که آلیاژها یا آبکاری لازم نیست، معمولا حداقل 95٪ خالصی دارد. حلقه‌های پالادیوم اغلب در مهمانی ها به جای جواهرات تزئینی به دلیل قیمت بالای آن و طول عمر استفاده می گردد.

 

منبع:

http://www.ross-simons.com/content/engagement-ring-guide/ring-metals-guide.htm

 

لینک کوتاه شده این مقاله:

https://goo.gl/D8quiu

 

گردآوری شده توسط : تیدامد

درباره نویسنده