مواد و متریال جایگزین فلز در ساخت زیورآلات و جواهرات : طبیعی و مصنوعی

زیورآلات

مواد و متریال جایگزین فلز در ساخت زیورآلات و جواهرات : طبیعی و مصنوعی

همه زیورآلات از جنس فلز و سنگ نیست و مواد متریال دیگری نیز در ساخت زیورآلات برای رسیدن به چشم انداز و طرح های مختلف استفاده می شود. برخی از زیورآلات از مواد طبیعی ساخته شده اند، در حالی که بعضی زیورآلات مصنوعی هستند که در یک آزمایشگاه یا کارخانه ساخته شده اند. در این مقاله به برخی از مواد متریال جایگزین سنگ و فلز برای ساخت زیورآلات معرفی می گردد که شما ممکن است بعضی از آن ها را در بازار یا مجموعه زیورآلات عرضه شده در سایت تخصصی فروش زیورآلات تیدامد پیدا کنید؛ لطفا با ما همراه باشید.

مواد متریال جایگزین فلز در ساخت زیورآلات

 

زیورآلات ساخته شده از مواد طبیعی

زیورآلات

زیورآلات چرمی

یک ماده ساخته شده از برنزه کردن پوست حیوانات، چرم انعطاف پذیر، با دوام، یک نگاه سخت و متنوع ایجاد کرده است. فرآیندهای مختلف برنزه باعث ایجاد رنگ و بافت های مختلف در بدن حیوانات می شوند. چرم در طلا و جواهر برای ایجاد زنجیرهای پیچیده شده یا بافته شده برای گردنبند و یا دستبند، و همچنین دستبند ساعت در ساعت سازی به کار می رود.

 

زیورآلات استخوانی

استخوانها در نقاشی های قدیمی و همچنین جواهرات مدرن یافت می شوند. جواهرات استخوانی اشاره به کنده کاری های ساخته شده از استخوان های حیوانی دارد. اغلب به رنگ های سفید و زرد یافت می شود که طرح های گلدار، عجیب و غریب یا قبیله ای روی ان حک شده است.

 

زیورآلات ابریشمی

ابریشم پارچه ای است که از فیبرهای طبیعی طبیعی تولید شده توسط کرم های ابریشمی ساخته می شود. این مواد بسیار مرغوب، درخشان، محکم در برابر ضربه و بسیار نرم هستند و معمولا در لباس های محلی استفاده می شود. از ابریشم ها در جواهرات، معمولا برای ساخت زنجیر بافته شده برای گردنبند و دستبند استفاده می شود.

 

زیورآلات چوبی

چوب یک ماده آلی سخت و فیبری از تنه، ریشه و یا شاخه درخت است که برای کفپوش و مبلمان و یا تزئینات، مانند تزئین نقاشی و جواهرات استفاده می شود. بسیاری از جعبه های طلا و جواهر، سینی های ظروف و ساعت نیز از چوب ساخته شده اند.

 

زیورآلات ساخته شده از مواد مصنوعی

زیورآلات

زیورآلات میناکاری(لعابی)

مینا شیشه ای مانند پوشش رنگی یا رنگ آمیزی شده است که روی سطح یک قطعه از فلز، سرامیک یا شیشه ای استفاده می شود. مینا از شیشه های پودری یا رزین اپوکسی ساخته شده است و می تواند ظاهر شیشه ای رنگی یا رنگ براق را ایجاد کند.

خانه خانه کردن یکی از فرایندهای مینا سازی است که در آن نوارهای نازک فلزی روی یک صفحه فلزی قرار داده می شوند تا بخشی از شیشه را تشکیل دهد. سپس شیشه پودری به شکل شستشوی شیشه ای خنثی و ذوب می شود. گلوچ کاری یکی دیگر از تکنیک های میناسازی است، که در آن یک طرح در یک زیرپوش فلزی با یک لایه مینای شفاف به طوری که طراحی زیر موجب درخشش مینا گردد، قرار می گیرد. این یک اثر چشمگیر مانند سوسو زدن، ایجاد می کند.

 

زیورآلات پلاستیکی:

پلاستیک یک ماده مصنوعی و قابل انعطاف است که از پلیمرهای گوناگون ساخته شده است. بسته به ترکیب مواد و فرایندها، پلاستیک می تواند به صورت یک شکل سخت یا یک فرم الاستیکی باشد، از آنجا که مقرون به صرفه و آسان برای استفاده است، پلاستیک در صنایع گسترده ای از فن آوری و مبلمان، به اسباب بازی ها و جواهرات استفاده می شود. برخی از جواهرات سنگ های قیمتی یا دستبند های سفت و سخت ممکن است از پلاستیک با کیفیت بالا ساخته شوند.

 

زیورآلات سیلیکون

سیلیکون لاستیک مانند پلیمر مصنوعی است که از سیلیکون در ترکیب با سایر عناصر یا ترکیبات مانند کربن، هیدروژن و اکسیژن ساخته شده است. این کاملا پیچیده و گاهی اوقات به عنوان یک هسته برای جواهرات طلا برای ارائه یک انعطاف پذیری سبک وزن استفاده می شود.

 

زیورآلات ساخته شده از هر دو نوع مواد طبیعی و مصنوعی

زیورآلات

زیورآلات رزین

رزین از ماده های غیر کریستالی یا مایع ساخته شده اند که به عنوان یک ماده قالب گیری استفاده می گردد و به صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارد. اکثر رزین های مصنوعی از پلاستیک جدا نمی شوند و زمانی که خشک می شوند، منجر به تولید یک شیء سخت و با دوام یا چسب می شوند. رزین در جواهرات اغلب برای ایجاد جواهرات شبیه سازی شده و یا پوسته یا دستبند سفت و سخت استفاده می شود. این مواد همچنین هسته مجموعه طلای Andiamo 14kt هستند که دارای دوام زیاد و همچنین بسیار سبک وزن هستند.

 

زیورآلات کائوچویی

کائوچو نوعی ماده پلیمری انعطاف پذیر است که به صورت طبیعی و مصنوعی شکل می گیرد، کائوچو به شکل های مختلف خشک می شود و اجازه می دهند تا شکل خود را حفظ کند و همچنین دارای انعطاف پذیری باشد. شما می توانید نمونه های استفاده از کائوچو را در جواهرات سازی و ساعت سازی یا به عنوان یک زنجیر یا به عنوان عنصر طراحی تزئینی ببینید.

 

در این مقاله سعی کردیم زیورآلاتی که از جنس فلز نیستند را به صورت اجمالی مرور کنیم در مقالات آینده هر کدام از این زیورآلات را به شکل مفصل بررسی خواهیم نمود؛ همچنین در مقالات جداگانه ای به زیورآلات فلزی می پردازیم.

 

منبع (با تلخیص و تصرف) :

http://www.ross-simons.com/content/jewelry-resource-center/buying-guides/alternative-jewelry-materials.htm

 

لینک کوتاه شده این مقاله : https://goo.gl/1f97wX

 

گردآوری شده توسط : تیدامد

درباره نویسنده